Výběr nového batohu-na co si dát pozor

26.02.2025

K sepsání tohoto článku mě vedl dotaz v jedné facebookové skupině ohledně výběru batohu - tazateli nevyhovoval batoh zn. Osprey, přesto většina komentářů směřovala k tomu, jak jsou to skvělé batohy… Myslím, že jsou to dobré batohy, jen prostě nemusí vyhovovat všem. Řešila jsem stejný problém. Takže bylo potřeba dost přemýšlet nad tím, co vlastně hledám a co je pro mě důležité. Pokusím se to shrnout a třeba tím usnadním výběr někomu dalšímu. Tak pojďme na to :)


ÚČEL

Nepodceňte tuto kategorii a rozhodně si neříkejte, že potřebujete "univerzální" batoh. Univerzální batoh neexistuje. Můžete koupit batoh, u kterého budete při různých aktivitách přehlížet nebo akceptovat jeho nedostatky, ale tím se batoh nestane univerzálním. Takto se stanete univerzálními vy. Dlouho jsem se snažila sehnat univerzální batoh - nějaká rozumná velikost jak na dvoudenní přespávačku, tak na cesty k rodičům nebo na týdenní přechod v horách s ferratou. Aby nebyl moc těžký, ale zároveň aby něco vydržel… Vlastně pořád člověk staví protiklady proti sobě. Pokud si stanovíte primární účel, bude se vám batoh lépe vybírat. Nakonec třeba zjistíte, že se vám dobře nosí a že i když je větší pojedete s ním rádi i na kratší výlet. Pokud hledáte batoh na ferraty je zde další kategorie - batoh musí jít kompaktně sbalit a nesmí zavazet při nasazení přilby. I na to je potřeba při výběru myslet. Já jsem se nakonec dopracovala ke třem velikostem batohu ve své skříni - běžecký, na "dvoudenní" pobyty (který nosím i na jednodenní delší výlety) a na vícedenní treky.


ZÁDOVÝ SYSTÉM

Nad tím asi přemýšlí každý. Nedělejte u něj kompropisy. A především nenechte se zlákat tím, že Vám někdo řekne "tenhle batoh je skvělý". Tvrdili mi to o batozích zn. Gregory. A opravdu, ty batohy podle popisu nemají chybu. mají dokonce nastavitelnou šíři ramenních popruhů. Jen mě bohužel dřely na zádech v ukotvení popruhů i bez zátěže. Takže zkoušejte.

V dnešní době je velmi oblíbený zádový systém se síťkou. Výhodou je určitě odvětrávání zad. Další variantou jsou různé zádové systémy, které jsou polstrované. Polstrovaná záda většinou lépe sednou. Je jich také více variant a nošení může být pro někoho pohodlnější.

Co je u zádového systému důležité je jeho délka. Každá značka má trochu jiné rozměry. Úplně bych se vyhnula modelům, které neodlišují "mužskou" a "ženskou" velikost, resp. nemají dvě délky zad. V případě, že mají batohy univerzální délku zad, je dost velký předpoklad, že nebudou někde sedět. Zároveň u slečen bych upozornila na to, že je třeba zkrotit svoji touhu označit se za drobnou a automaticky sahat po dámských velikostech. V případě, že je slečna vyššího vzrůstu, bude nejspíš potřeba sáhnout po pánské velikosti. V takovém případě je dobré zaměřit se na batohy s užšími zády nebo s batohy, které mají popruhy nastavitelné i na šířku. Protože pánské modely jsou často širší než dámské. Výběr v pánské kategorii může být u holek trochu na úkor výběru barvy. Vím to :) taky jsem toužila po jedné barvě batohu na ferraty od Ortovoxu, která byla dostupná jen na dámských batozích. Bohužel se svojí výškou jsem musela právě u této značky zvolit pánský model a tím pádem jinou barvu.

Mnoho modelů v dnešní době nabízí také nastavitelné zádové systémy. Délku zad si nastavíte posunutím ramenních popruhů nahoru nebo dolů. U této varianty je třeba zvážit, jak bude batoh na zádech sedět, pokud bude úplně plný. Obecně batoh naplněný do výšky má jinak umístěné těžiště než batoh, který při naplnění jde spíše do šířky. Proto si vždy batoh vyzkoušejte u prodejce nastavený na svoji výšku a naplněný "až po okraj" ne jen naplněný "napůl".


POPRUHY

Po zádovém systému jedna z nediskutovanějších věcí na batohu. Jak to vidím já ze své zkušenosti… Popruhy jsou alfa a omega batohu, nicméně málokdy za nepohodlí může špatný popruh. Je třeba si uvědomit, že celý batoh je vyrobený na nosnost určité váhy. To že jste schopní do batohu natlačit o x kg víc než na kolik je batoh vyrobený, není chyba batohu potažmo popruhu. Tady se vracíme k problematice toho, proč je tak strašně důležité vědět, na co budu batoh používat. Mnohokrát jsem se setkala s tím, že si někdo stěžoval na to, že ho popruhy právě u krosen Osprey řežou. Ano řežou, když do batohu vloží věci o váze 20kg :D a má ho na zádech při několikadenním pochodu. Právě značka Osprey vyrábí skvělé ultralight batohy. Jenže ten ultralight se "někde" musí udělat. Pokud porovnáte popruhy u značky Osprey a například Fjällräven zjistíte, že jsou naprosto odlišně vypolstrované. Je to z toho důvodu, že batohy jsou vyrobené na odlišnou nosnost. U ultralight batohů se obecně počítá s tím, že jste vyznavačem ultralight turistiky. Jak já říkám - řešíte každý gram - berte to s nadsázkou, určitě má něco do sebe zamyslet se nad tím, co s sebou tahám. Jejich nespornou výhodou je jejich váha. Naproti tomu již zmiňovaný Fjällräven (od této značky nyní batoh nosím a proto ji zmiňuji) má popruhy robustnější, na nošení jsou pohodlnější, ale nevýhodou je vysoká váha samotného batohu.

Při zkoumání popruhů se tedy opět odrazte od toho, na co batoh chcete a jak máte vychytanou výbavu. Já třeba vím, že vždycky nosím na váhu hodně a nechce se mi řešit snižování váhy. Vybrala jsem tedy batoh, který je sám o sobě těžký, ale pokud se vám podaří hodit ho na záda, váhu krásně rozloží a při vyšší váze se popruhy nezařezávají.

Následně se zaměřte na zpracování a jejich nastavitelnost (popruhy by mělo být možné regulovat jednou rukou s tím, že je batoh nasazený na zádech). Nastavitelnost si určitě vyzkoušejte. U popruhů se dá standardně nastavit délka (to známe všichni ze školních batohů). Já u krosny doporučuji vybírat model, kde lze nastavit i to, jak Vám batoh přiléhá k zádům. Tato regulace je umístěná v horní části popruhu, který přitahuje nebo povoluje horní část batohu k popruhům. Tuto regulaci určitě oceníte při delším nošení nebo v případě, že máte batoh naplněný do výšky.

Bederní popruh - ano či ne? Opět, záleží na každém a jeho preferenci. Z mého pohledu správně nastavený bederní popruh napomáhá správnému držení těla. Je tedy neocenitelným pomocníkem, který odlehčí váhu na ramenou a nedochází tak k přetěžování zad. Občas se objevuje problém, že bederní popruh tvoří otlaky. Zde se opět vracíme k problému polstrování versus váha batohu. Ale obecně, pokud budete mít na zádech 15kg batoh při 10 hodinové túře, potažmo několikadenním pochodu, budou místa pod popruhem otlačená. Zároveň otlaky ovlivňuje určitě i zvolené oblečení.

Nesprávnou funkci bederního popruhu může ovlivňovat také jeho délka. Na kterou byste se měli při výběru zaměřit. Popruh, který nemá polstrování, nepovažuji za adekvátní bederní pás :) z mého pohledu je to pouze marketingový chyták, kdy výrobce může uvést v popisu, že batoh obsahuje bederní pás, který ale z mého pohledu nemá prakticky žádnou funkčnost kromě toho, že překáží a může tvořit otlaky. Třeba je to jinak a já jsem význam této vychytávky zatím nepochopila. I tak to může být. Tady se však budu věnovat bederním popruhům s polstrováním. Polstrování bederního popruhu by mělo krýt většinu vašeho těla v oblasti beder. Zároveň by ale měl zbývat prostor na regulaci pomocí popruhu. Nezapomínejte ani na regulaci v místě, kde je bederák připojený k batohu. Stejně jako na ramenních popruzích vám tato regulace pomůže přitáhnout nebo oddálit batoh od zad a tím lépe rozložit váhu.

Na bederním popruhu se často nachází kapsičky. Setkala jsem se s názorem, že při chůzi zavazí. Zaměřte se tedy i na to, zda kapsičku na bederáku potřebujete nebo ne. Pro mě je to nenahraditelný pomocník. Přesto se při koupi vyzkoušejte, zda vám při zapnutí bederní pás někde při chůzi nepřekáží. Popřípadě, zda je přezka dobře umístěná a nebude vytvářet modřinu.

A ještě jedna malá drobnost ke krosnám Osprey a je dost možné, že toto specifikum je i u jiných modelů jiných značek - jejich zpracování bederního pásu u některých modelů způsobuje to, že plný batoh sám nestojí. Nemusí to být nutně nedostatek, kvůli kterému batoh nekoupíte, jen je dobré si to také v prodejně vyzkoušet, abyste pak nemuseli při každém odložení batohu nadávat (což už jsem taky zažila přesně z tohoto důvodu :D ). Batoh lze samozřejmě položit, ale pokud je všude mokro nebo prach, tak ho úplně nechcete válet po zemi. Tady vás pak může zachránit pláštěnka… pokud ji batoh má.


STAHOVACÍ POPRUHY

Stahovací popruhy se často podceňují, hodně se na ně zapomíná, popřípadě jsou zvažovány, ale z úplně jiného úhlu pohledu. často jsou vnímány jako možnost umístit něco na batoh. Ale hlavním účelem stahovacích popruhů je to, že zajišťují, aby byl váš náklad kompaktní. Měly by stáhnout všechna volná místa, batoh celkově zpevnit a zamezit nežádoucímu pohybu věcí uvnitř batohu. Zároveň nám umožňují batoh zmenšit, pokud máme málo věcí a celý jej nevyplníme. Vždy si vyzkoušejte v jakém rozmezí lze popruhy nastavit, jak pohodlně se rozepínají/zapínají přezky a nebo jestli jsou popruhy napevno a jsou pouze povolovací/stahovací. Některé modely batohů mají v přední části umístěné šněrování z gumy. Většina uživatelů jej používá jako místo, kam může rychle umístit věci, které se do batohu nevejdou. Nicméně podstatně funkčnější využití je právě stažení batohu do kompaktní formy (fakt mi trvalo hodně dlouho než jsem na to přišla :D )


VSTUPY

Rozdělení do komor a vstupy do batohu spolu úzce souvisí. Já mám třeba ráda kromě horního vstupu na tkaničku i přední rozepínání na zip. Dříve jsem vybírala dvoukomorové batohy (dost jsem na tom lpěla) a stejně u krosny na treky mám obě komory stále propojené a prakticky je neodděluji a u menšího batohu na ferraty mám sice hlavní komoru a pod ní menší "přihrádku" na boty nebo na lano, kterou jsem využila asi 2x. Pokud bych vybírala dvoukomorový batoh, určitě bych se zaměřila na to, zda lze komory propojit. A jaké mají přístupy pokud jsou oddělené.

V případě komor upozorním ještě na jeden fakt a to je kvalita zipu a pevnosti nití. Rozhodně je nepodceňujte. Zip vám drží celý batoh pohromadě. Je třeba si uvědomit, že musí unést stejný tlak jako látka na batohu, ale přitom se jedná o něco, co neustále rozepínáte, zapínáte a není to celistvé. Zaměřte se také na krytí zipu. Aby vám v případě deště do batohu přes zip nenateklo. To stejné co platí u zipu, platí i u pevnosti nití a celkového šití, které je právě u zipů nejviditelnější. Prohlédněte si jej pečlivě než batoh koupíte. Řešit na cestách popraskané švy je nejen nepříjemné, ale i komplikované. Švy by měly být celistvé. Nit by neměla mít na různých místech různou tloušťku. Samozřejmě všechny nedostatky neodhalíte, ale mnoha potížím pečlivou kontrolou můžete předejít.

U vstupu do hlavní komory se zaměřte na brzdičku, kterou se batoh rozepíná. Je třeba abyste vstup byli schopní otevřít i v případě, že máte úplně zkřehlé ruce. Proč? Často máme v batohu umístěnou lékárničku nebo jiné potřeby do krize. Rychlost a efektivita jezdce vám pomůže ušetřit čas a hladinu diskomfortní zóny v krizových situacích. Při běžném dni se nad funkčností nezamyslíte, až v případě krizovky oceníte funkčnost takto titěrného pomocníka. A říkat si, že krize nepřijde je velmi naivní :)


KAPSY

u kapes je důležitým parametrem fakt, jestli budete používat hydrovak a nebo jestli budete nosit klasickou láhev. V případě používání hydrovaku je třeba cílit na to, aby byl batoh na tento způsob přepravy vody vybavený. Většina krosen a krosniček již tento komfort nabízí. Některé batohy nabízí kapsu na hydrovak uvnitř batohu, některé mají do této kapsy vstup z vnější strany zad. U vnějšího umístění je určitě výhodou přístupnost hydrovaku pro doplnění.

Pokud jste vyznavači lahviček nastává u výběru batohu trochu zásadnější problém - aby se láhev do boční kapsy pohodlně vešla. Na tento fakt je třeba dát si opravdu pozor a lahev zkoušet zastrčit do kapsy poté, co je batoh vyplněný. Některé modely batohů mají boční kapsy příliš úzké a z nepružného materiálu. Pokud u takového batohu zaplníte hlavní komoru, větší láhev už do kapsy nejde pohodlně umístit nebo z ní vyjmout. To jak obrovský diskomfort to při vícedenním cestování znamená jsem si s Niky vyzkoušela na cestě do Španělska, kdy Niky bojovala při každém vytažení lahve z boční kapsy. Od té doby už na prodejně zkouším, zda z naplněného batohu pohodlně vytáhnu láhev jednou rukou a stejně tak jestli jsem schopná ji jednou rukou do kapsy vrátit. A to přesto, že využívám na cestách i hydrovak.

Kapsy na víku batohu jsou pro mě nepostradatelným pomocníkem na drobnosti. Některé batohy nabízejí odnímatelné víko, které lze použít např. jako ledvinku. Odnímatelná víka mají určitě něco do sebe, jen je potřeba si uvědomit, že díky tomu opět narůstá váha batohu samotného. Pokud jsou víka pevně přidělaná k batohu, nabízejí se dvě možnosti. V prvním případě není víko odnímatelné, ale je nastavitelné. Na základě popruhů si můžete víko přitáhnout nebo povolit, podle toho jak moc je batoh plný. Druhým případem je pevné ukotvení víka, které může být omezující pokud jste zvyklí pod víko umisťovat věci. Což není zrovna ukázkový způsob balení :D ale víme, většina z nás to dělá. Pevné ukotvení může být také problém v případě, že batoh zcela nevyplníte a víko vám na batohu visí. Jestliže vybíráte batoh na lezení ferrat nebo na klasické lezení, zaměřte se u víka na to, aby vám nepřekáželo, pokud budete mít nasazenou helmu.


DALŠÍ VYCHYTÁVKY

píšťalka na ramenním popruhu - dnes už snad naprostá samozřejmost. Není tam pro legraci, ale pro zvukový signál, kdyby vás třeba někdo hledal v mlze :)

různé úchyty na karabinky atd. - obecně platí pravidlo, že všechno by mělo být zabalené uvnitř batohu. Každá věc, pověšená z vnějšku, narušuje kompaktnost a tím pádem i zacházení s batohem. A to i v případě třeba zavěšeného plecháčku. Může hrozit,, že se s ním někde zachytnete. Proto se snažte většinu věcí umístit do batohu. Tím pádem miliardu úchytek prostě nepotřebujete. Samozřejmě na prodejně to vypadá fakt super, když má batoh úchyt na tohle a taky na tohle pak má taky kapsičku na tohle… ale reálně použijete třetinu. Proto si dobře rozvrhněte, co opravdu využijete. Jinou kategorií jsou batohy na lezení nebo jiné specifické sporty, kde potřebujete mít po ruce náčiní. Jedná se třeba o cepín nebo lano v případě lezení, nebo lavinovou lopatu u skialpu. Ale takové batohy jsou na to přímo vyrobené a s vnějším umístěním věci se počítá už při navrhování batohu.

Očka na ramenním popruhu - slouží pro dodatečné umístění pouzder na lahev nebo na telefon.

Pláštěnka - u dražších modelů bývá součástí batohu, kdy je k batohu připevněná. Výhodou je to v případě větrného počasí, kdy pláštěnka nemůže odlétnout. Pokud je pláštěnka součástí, odpadá vám další starost se sháněním pláštěnky. Pokud součástí není, doporučuji pořídit ji rovnou při koupi batohu. I když může být batoh impregnovaný, nevěřte, že vydrží všechno 🙂


ZÁVĚREM

Nikdo vám neřekne, jaký batoh je pro vás ten nejlepší. Ten si musíte vybrat sami. . S největší pravděpodobností se k výběru dobrého batohu budete muset propracovat přes několik zkouškových variant. S batohy je to stejně jako s chutěmi - k těm prvotřídním a dokonalým se musíte propracovat 🙂

Snad vám tenhle článek trochu zkrátí cestu k vašemu vysněnému parťákovi na cesty. Nenechte se zlákat jen komerční nabídkou, miliardou vychytávek, které v reálu nevyužijete a radami prodejců, že právě TOHLE je pro vás to nejlepší. Zkoušejte, hledejte, obdivujte a přemýšlejte. Pamatujte, že cena není hlavním ukazatelem. Tím by měl být účel. Pokud se vám to podaří, nejspíš se vám podaří i koupě dobrého batohu ;)